Soboty sierpnia ponownie będą okazją do koncertowych spotkań w Parku Chopina. Przed nami 21. edycja Parkowego Lata.
PROGRAM WYDARZEŃ
„FADO – MUZYKA SERCA” – KINGA RATAJ z zespołem
9 sierpnia | g. 19:30
KINGA RATAJ – jedno z najciekawszych odkryć wokalnych. Wykonuje Fado -nostalgiczne pieśni portugalskie. Opowiada o saudade – utraconej miłości, tęsknocie za niespełnionym marzeniem, ale także wierze w dominującą duszy i serca nad rozumem.
W jej repertuarze znajdują się interpretacje pieśni czołowych wykonawców m.in. królowej Fado Amalii Rodriquez. Kinga Rataj promuje muzykę Fado w Polsce. Jest laureatką 42 Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Jej interpretacje otrzymały status „video tygodnia” na Portal do Fado – jednym z najważniejszych portali Fado w Portugalii.
Kinga Rataj wystąpi w Gliwicach z zespołem Marka Bazeli (piano).
FADO – to rodzima i tradycyjna muzyka Portugalii. Słowo Fado pochodzi o łacińskiego słowa fatum, które oznacza los. To gatunek charakteryzujący się melodiami pełnymi emocji, tekstami opowiadającymi o losie, miłości, oceanie i nostalgii.
„SŁOŃCE HELLADY” – MAJA SIKOROWSKA z zespołem Kroke
16 sierpnia | g. 19:30
KROKE (w języku Jidysz oznacza Kraków) zostało utworzone w 1992 roku przez trójkę przyjaciół: Tomasza Kukurbę (altówka), Jerzego Bawoła (akordeon) i Tomasza Lato (kontrabas). Członkowie zespołu przeszli przez wszystkie etapy klasycznej edukacji muzycznej, mają także za sobą eksperymenty z jazzem oraz muzyką nowoczesną. Początkowo zespół kojarzony był z muzyką klezmerską z silnymi wpływami bałkańskimi. Aktualnie w swej twórczości balansuje pomiędzy gatunkami, czerpiąc inspiracje z muzyki etnicznej całego świata, wzbogacając improwizacjami – tworzy swój własny, charakterystyczny styl. W swoim dorobku Kroke ma 15 autorskich płyt oraz „East Meets East” nagrane z Nigelem Kennedym i „Śpiewam Życie” z Edytą Geppert.
KROKE to też jeden z pierwszych zespołów, który wyszedł ze swoją muzyką do publiczności.
Muzyków można było spotkać na ulicach i w klubach krakowskiego Kazimierza, kiedyś żydowskiej części miasta. Grali kompozycje dla jednych całkiem nieznane, w innych zaś budzące wspomnienie świata, który dawno odszedł w zapomnienie. To właśnie tam po raz pierwszy można było usłyszeć utwory, które w 1993 roku ukazały się na pierwszej, wydanej własnym nakładem kasecie zespołu.
MAJA SIKOROWSKA – krakowska wokalistka śpiewająca także po grecku ma za sobą kilka lat pracy estradowej, najpierw z zespołem „Pod Budą”, której liderem jest jej ojciec, obecnie solo. Jej dokonania utrwalone zostały na trzech płytach nagranych wspólnie z ojcem: „Kraków – Saloniki” nominowanej do nagrody Fryderyka, „Sprawa rodzinna” a także okazjonalne wydawnictwo z pastorałkami i kolędami.
„ANDALUZJA O,LE !!!” – Grupa VIVA FLAMENCO
23 sierpnia | g. 19:30
„VIVA FLAMENCO!” jest czołowym zespołem flamenco w Polsce. Założony został w 1992 roku przez gitarzystę Michała Czachowskiego. Muzyka, jaką wykonują to wyrafinowana mieszanka flamenco tradycyjnego ze współczesnym, inspirowana kulturą indyjską, arabską oraz jazzem. Barwy i egzotyki dodaje bogate instrumentarium, na które obok gitar składają się tradycyjne instrumenty etniczne.
Repertuar zespołu to żywiołowe kompozycje najbardziej znanych gitarzystów flamenco i tradycyjne, a także własne, zróżnicowane pod względem rytmów i nastrojów. Doskonały efekt artyści osiągają nie tylko dzięki mistrzowskiej grze na instrumentach, ale także dzięki ekspresyjnemu tańcowi i oryginalnym strojom, które dodają plastyczności i sprawiają, że koncert tej grupy staje się także znakomitym widowiskiem na najwyższym poziomie.
Michał Czachowski – gitarzysta flamenco, kompozytor, publicysta, architekt, od urodzenia wychowywał się w otoczeniu muzyki flamenco. W wieku 12 lat rozpoczął naukę gry na gitarze klasycznej u Gerarda Drozda, potem tajniki gry flamenco zdobywał podczas corocznych wyjazdów do Hiszpanii, które sprawiły, że poświęcił się całkowicie temu stylowi gitary. Swe umiejętności rozwijał między innymi u boku takich gitarzystów flamenco jak Rafael Cortés, Gerardo Nunez i Salva del Real.
Michał Czachowski po latach działalności scenicznej stał się wybitnym wirtuozem gitary flamenco. Jako solista zdobył pierwszą nagrodę na konkursie młodych talentów muzycznych organizowanym przez Radio Katowice w 1997 roku. Rok później otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, a wkrótce po występie na międzynarodowym festiwalu w Cabella Ligure we Włoszech, został zaproszony do Akademii Muzycznej w Nagpur w środkowych Indiach. Tam pracował jako nauczyciel gitary, równocześnie ucząc się gry na tradycyjnym, indyjskim instrumencie strunowym – sitarze i nagrywał płytę z muzykami indyjskimi, będącej połączeniem flamenco z muzyką Północnych Indii. Od wielu lat, Michał jako jedyny na Śląsku zajmuje się nauczaniem gry na gitarze flamenco. Prowadzi także szkołę oraz publikuje artykuły na temat tej muzyki.
„LA DOLCE VITA” – NICOLA PALLADINI z zespołem
30 sierpnia | g. 19:30
Projekt „La Dolce Vita” to najsłynniejsze włoskie piosenki w autorskiej interpretacji musicalowej aktora z Rzymu, Nicola Palladini z towarzyszeniem zespołu muzycznego z elementami gry aktorskiej. „La Dolce Vita” to podróż przez historię włoskiej piosenki i utwory dobrze znane polskiemu odbiorcy.
Nicola Palladini – reżyser i aktor. Po ukończeniu w 2005 roku Akademii Musicalowej Musical Theatre Academy w Rzymie, studiował metody aktorskie Strasberg/Stanislavskji w Konstant Lee Studio w Rzymie u wykładowcy Ilza Prestinari z Actor Studio. Uczestniczył w licznych warsztatach w Rzymie i Londynie (Pineapple Studios), w słynnych musicalach z oryginalnymi interpretatorami na scenie na West End.
Organizacja Centrum Kultury Victoria w Gliwicach
Realizacja Impresariat Artystyczno Promocyjny PRO ARTE
Współpraca Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach
Partner Hotel Royal