Pobierz aplikację
apple app store google play store
  • Home
  • Wydarzenia
  • Żydzi z Königshütte. Historia i pamięć o żydowskiej społeczności Chorzowa
Grafika dedykowana wydarzeniu, szczegóły znajdują się poniżej

Żydzi z Königshütte. Historia i pamięć o żydowskiej społeczności Chorzowa

Jakie znaczenie dla historii chorzowskich Żydów ma węgiel? Czy 4% – choć to pozornie niewiele – może być w kontekście społecznym bardzo znaczące? Czy rabin może być przewodniczącym loży masońskiej? Czy w jednym mieście mogą istnieć dwie żydowskie gminy wyznaniowe? Gdzie można zobaczyć "chorzowski" Stolperstein? Jak w mieście, które w ciągu kilkunastu lat nosiło trzy nazwy i leżało w granicach dwóch różnych państw, dziś pamięta się o Żydach i Żydówkach? O tym wszystkim porozmawiamy w trakcie spotkania z Larysą Michalską.

Larysa Michalska – chorzowianka, edukatorka, koordynatorka projektów z zakresu edukacji historycznej i o prawach człowieka w Fundacji Humanity in Action Polska, prezeska Stowarzyszenia im. Maxa Kopfsteina. Absolwentka religioznawstwa, judaistyki oraz zarządzania zmianą społeczną na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończyła wiele szkoleń i kursów z zakresu edukacji historycznej, edukacji o Zagładzie, edukacji o wielokulturowości. Jest absolwentką Akademii Edukacji Antydyskryminacyjnej i certyfikowaną trenerką NOA (Network Overcoming Antisemitism).

Współpracowała z szeregiem polskich i zagranicznych żydowskich i nieżydowskich organizacji pozarządowych i instytucji działających na polu kultury, edukacji i dziedzictwa żydowskiego. W swojej działalności skupia się na kwestiach tożsamości, historii i kultury żydowskiej, dziedzictwa kulturowego, złożoności historii i trudnej pamięci. 

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona